Yatak Odası Renkleri Nasıl Seçilmeli?

Renk seçimi, hayatımızda oldukça önemli yere sahiptir. Kişiler ne kadar farkında olmasa da yaşadığımız yerlerdeki renkler, üstümüzdeki kıyafetlerin renkleri ruhsal durumumuzu fazlasıyla etkiler.

Bu durumda da yaşadığımız evin dekorasyonunda kullandığımız renklerin önemi daha da artar. Evimizdeki her odanın kullanım şekline uygun olarak renklendirilmesi, kişileri daha mutlu, daha pozitif ve daha sağlıklı olmaya itecektir.

Evimizdeki en önemli odalardan birisi yatak odasıdır. Hem kaliteli bir uyku için hem de sağlıklı bir hayat için yatak odasının dekorasyonu yapılırken doğru seçimler yapılmalıdır. Kaliteli bir uyku yaşamımızda çok önemli bir etken olduğundan, yatak odasındaki eşyaların yerleştirilmesi, kullanılan renklerin uyumu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yatak odası renkleri nasıl seçilmeli? sorusuna cevap verecek olursak, bu odada sakin ve açık renklerin kullanımı tercih edilmelidir. Kırmızı renk yatak odası için doğru bir seçim değildir. Çünkü kırmızı renk, kan basıncını arttırır. Kan basıncı arttığı için de kişi kendini sakin ve huzurlu hissedemez.

Aynı şekilde diğer sıcak renkler de dinginlik hissini yok edeceği ve kişide hareket ihtiyacına neden olacağından, bu renklerin de yatak odalarında kullanılmaması daha iyi olacaktır. Yatak odası için, açık mavi, açık yeşil, beyaz gibi yumuşak ve pastel tonlar seçilmelidir. Bu renkler kişiyi yormaz. Dinlendirici etkisiyle, kişiye kendini iyi hissettirir. Yeşil renk, huzur verici ve sakinleştirici bir renktir. Mavi ise iç huzuru sağlamada etkili bir renktir. Özellikle uyku sorunu yaşayan kişiler yatak odalarında bu renkleri kullanmalıdır. Koyu renkler kişiye yorgunluk verecek ve uyku probleminin artmasına neden olabilecektir.

Yatak odasının renklendirilmesinde mutlaka koyu renkler kullanılmak isteniyorsa, pastel tonlarla birlikte kullanılabilir. Duvar rengi olarak pastel ve açık renkler seçilerek, odaya yerleştirilen aksesuarlarda koyu renkler kullanılabilir.