Lahana Diyeti

Mevsim geçişleri ile birlikte pek çok kişinin başı fazla kiloları ile derde giriyor. Alınan aşırı kiloların geri verilmesi ise sancılı bir süreci de beraberinde getiriyor. Hem kısa sürede hem de etkin bir sonuç almak isteyenlerin tercihi ise lahana diyetinden geçiyor. Lahana diyeti, düşük yağ ve yüksek lif içeren program özelliği ile hızlı kilo vererek, istediği forma kavuşmak isteyenlerin ilk tercihi… Lahana diyetiyle hem hızlı kilo verebilir hem de kendi benliğinizi keşfe çıkabilirsiniz.

LAHANA DİYETİ İLE GARDIROBUNUZU KARANLIKTAN KURTARIN

Aşırı kiloları ile başı dertte olanların yaptığı en büyük yanlış yaşadığı sorunla mücadele etmek yerine onu gizlemek. Bu yüzden de kilo problemi yaşayanların vazgeçilmezi olan siyah elbiseler gardıropları karanlığa mahkum ediyor. Oysa yaşadığımız bu kendimizle yüzleşme korkusu, bizlere sürekli bedenleri büyüyen elbiselerden başka bir şey vermiyor. Lahana diyeti, bu konuda kendisiyle yüzleşmek ve sorunlarıyla mücadele etmek isteyenler için birebir bir yöntem… Programa sadık kalındığında hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı oluyor.

Lahana diyetinin amacı uzun vadeli uygulanan bir diyet programı olmaktan çok daha uygun bir diyet programına geçişi hızlandırmaktır. Lahana diyeti, uzun vadeli kilo kaybı için uygun değildir. Lahana diyeti, 7 günlük bir diyettir ve bu süreye riayet edilmelidir. Diyete sadık kaldığınız takdirde bir haftada 5 – 8 kilo verebilirsiniz.

LAHANA DİYETİNE BAŞLAMADAN ÖNCE NELERİ BİLMELİYİZ?

  • Her diyet programında olduğu gibi bu diyet programının da ilk kuralı verilen programa harfiyen uymaktır. Kaçamak yapmayacağız ve programa sadık kalacağız.

 

  • Dikkat etmeniz gereken en önemli husus su kullanımına göstermek. Günde en az –daha fazla da olabilir- dört bardak su içmeniz gerekmektedir. Bu süreçte vücuttan su atılımı hızlı olacağından su tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde vücutta halsizlik meydana gelecektir.

 

  • Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise diyetin kullanılma süresi. Diyeti sadece yedi gün uygulayın. Sonraki süreçte en az iki hafta ara vererek tekrar deneyebilirsiniz.

 

  • Bu diyette uymanız gereken en önemli kurallardan biri de alkol kullanımı. Diyet süresince kesinlikle alkol kullanmamanız gerekiyor. Aynı şekilde gazlı içeceklerden de uzak durmalısınız. Diyetinize vitamin desteği yapabilir, yeşil yapraklı sebzeler –salata, ıspanak gibi- tüketebilirsiniz.

 

LAHANA DİYETİ ÇORBASI NASIL HAZIRLANIR?

Yağ yaktıran bu diyet çorba için gerekli malzemeniz; 6 büyük soğan, 1-2 konserve domates, 1 orta boy lahana, 2 yeşil biber ve 1 demet maydanoz’dur.

Çorbanın Yapılışı:

Öncelikli olarak yapmanız gereken sebzeleri küçük küçük kesip bir tencerenin içine atmak. Daha sonra sebzeleri örtecek kadar su ilave edin. Biraz tuz atın. Dilerseniz biber veya et suyu tablet de kullanabilirsiniz. İzlenecek son adım ise 10 dakika pişirmek ve sebzelerin iyice yumuşadığına dikkat etmek. İşte hepsi bu kadar.

İŞTE UYMANIZ GEREKEN LAHANA DİYETİ PROGRAMI:

1.GÜN:

İlk gün yapmanız gereken şey sadece çorbanızı içmek ve meyve tüketmek. Muz dışında bütün meyvelerden tüketebilirsiniz. Şekersiz çay, bitki çayları, yaban mersini suyu içebilirsiniz. Su ise unutmamanız gereken en önemli içecek.

2.GÜN:

İkinci gün lahana çorbanızla birlikte taze, pişmiş veya çiğ her türlü sebzeyi tüketebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yeşil yapraklı sebzeleri tercih etmek ve bakliyattan uzak durmak. Bugün meyve yemek yok. Akşam yemeğinde haşlanmış patates veya fırında pişmiş tereyağlı patates tüketebilirsiniz.

3.GÜN:

Bugün karma günü. Patatesli öneri dışında 1.ve 2.günün programında yer alan besinleri tüketebilirsiniz. İstediğiniz kadar çorba, meyve ve sebze tüketebilirsiniz.

4.GÜN:

Bugün tatlı krizinizi bastırma günü. Bu yüzden lahana çorbanızın yanında sekiz muza kadar muz tüketebilir, istediğiniz kadar yağsız süt içebilirsiniz. Böylece tatlı isteğiniz azalacaktır.

5.GÜN:

Bu gün kendinizi ödüllendirme gününüz. 500 gramı geçmemek kaydıyla kırmızı et tüketebilir, altı domatese kadar domates yiyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, su kullanımına özen göstermek. Ürik asit azalacağında 6 – 8 bardak su içmeyi unutmamanız gerekiyor. Çorbayı bir kase tüketmelisiniz.

6.GÜN:

Artık sona yaklaştınız. Bugün kırmızı et ve sebze tüketebilirsiniz. Çorbanızı en az bir kere içmeniz gerekiyor.

7.GÜN:

Ve artık son gündesiniz. Bugün doya doya kepekli pirinç, meyve suyu ve sebze tüketebilirsiniz. Çorbanızı bugün de en az bir kere içmeniz gerekiyor.