Kişisel Gelişim Üzerinde Öz Denetimin Etkisi Var Mıdır?

Kişisel Gelişim Nedir?

Bireylerin kendi yetenek, düşünce, algı ve karakteristik özelliklerinin farkında olması ve kendisini olduğu gibi kabul etmesi yolunda ilerlediği süreçtir. Bu süreç özünde, her bireyin farkında olarak veya olmayarak şekillendirdiği bir benlik kavramına işaret eder. Öğrenilecek her bilgi, edinilecek her tecrübe ve atılacak her adım benliğimize ve gelişimimize etkide bulunacaktır. Bu gelişimimiz ise yaşamımız boyunca alacağımız tüm kararları, düşüncelerimizi ve hislerimizi etkileyen bir organımız gibidir. Bir bireyin gelişim düzeyi, birey için bir organ kadar önemlidir. Çünkü gelişim ne düzeyde ise birey de o düzeyde geniş bir bakış açısında ve düşünce sistemine sahip olmaktadır.

 Öz Denetim Nedir?

Kişisel Gelişim Üzerinde Öz Denetimin Etkisi Var Mıdır?Öz denetim kavramı, bireylerin kendilerinden sorumlu olması ve bu sorumluluğu kimseden yardım almadan gerçekleştirmesi olarak tanımlanabilir. “Bugün bir sınavım var, o halde ders çalışmalıyım.”, “Bu konuda hatalı davrandım, o halde özür dilemeliyim.”, gibi cümlelerle öz denetim kavramı somutlaştırılabilir. Öz denetimi yeterli düzeyde olan bir birey, öncelikle sorumluluk sahibi bir bireydir. Yapması gerekenleri bilir, kimseden uyarı almadan sorumluluklarını yerine getirir. Öz denetimi yüksek olan bir birey kendi güçlü ve eksik yönlerini bilir; iyi yönlerinden memnun olur, eksik yönlerini geliştirmek için çaba harcar.

Öz denetim ve kişisel gelişim arasında sıkı bir ilişki vardır. Çünkü öz denetim bireyin kendini tanıması ve geliştirmesi için mutlaka gereklidir. Bir birey, bireysel gelişimini sağlamak ve artırmak istiyorsa, bu yönde çaba harcamalı ve öz denetimini en üst seviyede tutmalıdır. Bireyin kendisini dinlemesi, yönetmesi, sahip olduğu özelliklerin farkına varması ve bunları işe koşması için mutlaka öz denetiminin gelişmiş olması gerekmektedir. Bu sayede birey, kişisel dünyasının farkında olacak, ne istediğini bilecek ve hayatını istediği doğrultuda şekillendirebilecektir.

Kişisel Gelişim Üzerinde Öz Denetimin Etkisi Var Mıdır?” hakkında 1 yorum

  1. öz denetimin ne olduğunu öğrendim sayenizde ve şunu düşünmüştüm ülkemizin eğitim sistemini, çocuklarımızın becerileri ön planda tutulmazken okul puanlarına göre ilerlediğini düşündüm ve bu sistem hakkında düzenlemelerin gelmesini beklemedeyim

Yorumlar kapalı.