Karekod İle Ürünlerinizin Tüm Bilgileri Elinizde

Karekod Nedir?

Karekod diğer ismiyle Datamatrix siyah ve beyaz karelerden veya dikdörtgenlerden oluşan klasik tek boyutlu barkodların aksine içerisinde ürün ile ilgili birçok bilgiyi barındırabilen 2 boyutlu barkodlardır.

Birçok teknolojik ürünün geliştirilmesinde olduğu gibi bu sistemin bulunmasında da Japonlar ilk adımı atmıştır. İlk olarak araçların üretim sırasında daha kolay takip edilmelerini sağlamak için Denso Wave tarafından 1994 yılında geliştirilmiştir. Ürünlerin, parçaların bilgilerini depolayarak çok daha fazla bilgi barındırmaktadır.

Orijinal adı datamatriks olan bu sisteme ülkemizde kullanılan karekod ismine ilk olarak “Beşeri Tıbbi Ürünler Barkod Uygulama Kılavuzunda” yer verilmiştir. Ülkemizde de ilk olarak 2009 yılında sağlık sektöründe ilaçların takip edilmesi amacıyla uygulanmaya başlanmıştır. Şu anda ise birçok üründe kullanılmaktadır.

 

Karekodlar Nasıl oluşturulur?

Karekod sistemi için birçok sistem kullanılmakta olmasına rağmen en çok kullanılan 3 kod vardır. QR Kod: Çok fazla sayı ve harf barındırmasının yanında kullanıcıya hızlı tarama imkânı da verir. İçerisine resim, video, link vb. kolaylıkla yerleştirilebilir. Bu nedenle de diğer barkod türlerinden daha avantajlı görülmektedir. Bu özellikleri nedeniyle reklam panolarında, dergilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Datamatrix Kodlar: İlaç sektöründe kullanılan bir koddur. Belirli ölçüler üzerinde ( 10*10, 144*144,8*18, 16*48 gibi) siyah ve beyaz hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşur. Burada matematiksel olarak bir kodlama kullanılır ve siyah 1 rakamını beyaz ise 0 rakamını ifade etmektedir.

Aztek Kodlar: Çok fazla kullanılmamaktadır. Az kullanılmasının nedeni verilerin okunmasının daha pasif olmasıdır. Burada barkodun ortasında bir göz vardır ve veriler çevresinde oluşur.  Her üç kodda da ortak noktası ise belirli bir yıpranma durumunda verilerin okunmasını sağlayan sistem mevcuttur.

Karekod oluşturmak asılda çok da zor değildir. Karekod oluşturabileceğiniz birçok uygulamayı internette bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları qrstuff, QR Code Generator isimli sitelerdir. Uygulamaları buradan indirerek kendi web sayfalarınızı, kullanıldığınız sosyal medya ağlarını bile karekod uygulamasına dönüştürebilirsiniz.

 

Karekodlar nasıl okutulur ve yazdırılır:

Karekod barkodlar her barkod makinesi ile okutulamaz ve yazdırılamazlar. Bunlar için karekod okuma özelliği olan barkod okuma cihazlarının olması gerekir. Ayrıca bu barkodları basmak içinde karekod basabilen karekod uyumlu yazıcılar gerekmektedir.

 

Karekod barkodların avantajları nelerdir:

Karekodlar ürünlerin tüm bilgilerine çok daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Sadece ürün hakkındaki ticari bilgileri vermekle kalmaz. Eğer karekod içeren bir ilan verdiyseniz bunu kaç kişi takip etmiş öğrenebilir müşterilerinize çok daha hızlı olarak iletişim kurabilirsiniz.

 

Karekod barkodların dezavantajları nelerdir:

Aslında çok fazla dezavantajı görülmemektedir. Ancak sanayiciler bu uygulamanın pahalı olacağı ve ek maliyet getireceğini ileri sürerek karşı çıkmaktadır.