Endüstri Tasarımcısı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Endüstriyel tasarım; ihtiyaç duyulan ürün ve sistemlerin çok yönlü ve işlevsel bir şekilde ele alınarak yaratıcı çözümlere ulaştırıldığı bir meslek dalıdır. Son yıllarda oldukça popülerleşmiş olan bu alan; beyaz eşyadan mobilyaya, otomotivden iletişime tüm sektörel alanlarda hizmet sağlayan en önemli meslek dallarından bir tanesini oluşturmaktadır. Üniversitelerin Mimarlık ve Tasarım Fakülteleri gibi çeşitli fakültelerinin çatısı altında hizmet veren Endüstriyel Tasarım bölümlerinden mezun olan bireyler, tüm alanlarda çok yönlü olarak hizmet sağlayarak birçok sektörde kendilerine iş imkanı bulabilmektedir. Peki, endüstri tasarımcısı olmak için neler yapılmalıdır?

 Endüstri Tasarımcısı Olmak İçin İlk Adım

Endüstriyel tasarımcı olmak için birinci kural, üniversitelerin Endüstriyel Tasarım adlı bölümlerinden mezun olmaktır. Bu bölümün puanları; üniversitenin bulunduğu şehre, özel üniversite veya devlet üniversitesi olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bölümün ders programı kapsamında yer alan dersler başarı ile tamamlandıktan ve tüm stajlar yapıldıktan sonra, kişiler endüstriyel tasarımcı diplomasına sahip olarak mesleğe atılmaktadırlar.

 Endüstriyel Tasarımcının İş Alanları

Endüstriyel tasarım alanı oldukça geniş çaplı bir alan olup birçok sektörü içine almaktadır. Örnek vermek gerekirse beyaz eşya sektöründe üretilen yenilikçi eşyalar, otomotiv sektöründe üretilen gelişmiş parçalar ve gıda sanayisinde üretilen yeni ambalajlar gibi alanlarda gerekli olan tüm tasarımlar, endüstriyel tasarımcıların elinden çıkmaktadır. Endüstriyel tasarımcılar, bu belirtilen sektörel alanlar ve daha birçok alanda kendilerine iş imkanı bulabilmektedir. En çok istihdam alanına sahip olan meslek dallarından bir tanesi olan bu alan, özellikle öğrencilerin ilgi odağı haline gelmektedir.

Eğer siz de geleceğin meslekleri arasında gösterilen endüstriyel tasarım alanında çalışmak ve endüstriyel tasarım diplomasına sahip olmak isteyen bireylerdenseniz, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan üniversitelerin Endüstriyel Tasarım adlı bölümlerinden bir tanesine girerek, mesleğe ilk adımı atabilirsiniz.