Çocuk Filmi

Bir Çocuk Filmi olan: MULAN

 Çocuklar ve Sinema

Eskiden sinemada çocuklara yönelik, güzel içerikli sinema filmleri şimdiye nazaran oldukça sık görülmekteydi. Oysa şimdi saçma ve içerisinde küfür içeren komedi filmlerini, çocuklar daha da çok izlemektedir. Boş kasete benzeyen çocuklar bu bilgileri alarak kendilerine kaydedeler. Bu gereksiz bilgiler de hem kendilerinin hem de toplumun ahlakını bozar.

 MULAN

Bu filme göz attığımızda aslında hem erkek hem de kız çocuklar için ne kadar da eğitici bir film olduğunu anlarız. Mulan genç bir kızdır. Ülkeleri tehlike altında olduğu için bütün erkekleri tekrar savaş için göreve almak isterler. Mulan’ın hiç erkek kardeşi olmadığından mecburen savaşa tekrar babası gitmek zorundadır. Babasının bu zor durumuna üzülen Mulan kılık değiştirerek bir erkek gibi savaşa katılır. Daha sonra bir takım olaylar meydana gelir. Filmi izlemek isteyenler için hikaye burada son bulmalı.

 FİLME ÇOCUK GÖZÜNDEN BAKARSAK

Mulan kız çocuklarına; kız olmalarını asla bir avantajdan saymamayı, kadın-erkek eşitliğini, kadın olmak toplum açısından engelleme olsa küsmek yerine inandığı şeyler için savaşmayı öğretebilir.

Mulan erkek çocuklarına ise; erkeklerin kadınlardan üstün olmadığını, istediklerinde erkekler kadar hatta erkeklerden daha fazla başarılı olabileceklerini bu konuda kadınlara baskı yapmanın sadece kendi zararlarına olacağını öğretebilir.

Bu ve bunun gibi birçok çizgi film çocuklara çok eğitici bilgiler sunmaktadır. Ne var ki günümüzde biraz daha az öneme sahiptir. Çocuklar artık yetişkinlerin bile işine yaramayacak boş filmlerle zihinlerini doldururlar.

Aslan Kral, 101 Dalmaçyalı, Karınca Z, Bir Böceğin Yaşamı gibi filmler çocuklara ahlak kuralları hakkında eğitici bir içerik sunarken, onların ilgisini de çekmektedir. Bu yüzden çocuklara eğitici ve öğretici, aynı zamanda ilgi çekici filmler aranırsa ilk önce çizgi film ve animasyonlardan yardım alınmalıdır.