Bulut Hesaplama Uzmanlığı Nedir?

Bulut hesaplama, donanım ve yazılım gibi birtakım bilgisayar ihtiyaçlarının, İnternet aracılığı ile uzaktaki birçok bilgisayar tarafından karşılanmasıdır. Kısaca, ihtiyaç duyulan veriler veya yapmak istediğiniz fonksiyonluların veya hesaplamaların, uzaktaki herhangi bir bilgisayarda bulunuyor ve ihtiyaç anında bunlara İnternet üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz. Böylelikle bilgisayarınızın, yapacağınız işlem için donanımsal özelliklerinin yeterli olup olmamasının bir önemi kalmıyor. İşlemi gerçekleştirmek için sadece İnternet erişiminizin olması yeterli olmuş oluyor. İnternet erişimi olan herhangi bir bilgisayar yardımıyla, herhangi bir işletim sistemi kullanarak bu verilere kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz. Böylelikle kullanıcı platformlarında tekillik sağlanmış oluyor.

Bulut hesaplama, gelişen teknoloji ile artan talebi karşılamak için hizmet veren dağıtık bir yapıdır. Bununla beraber kullanıcıya istediği zaman sunucu ekleyip çıkarabilme imkânı verir. Sanallaştırma teknolojisiyle beraber gelişmiş ve geliştirilebilir olmasının nedeni ise, donanım ve süreci farklılıklarını ortadan kaldırmaktır. Böylelikle platformlar bağımsız olacaktır ve kullanıcılara ortak bir taban oluşmuş olacaktır.

Grid Computing

Tek bir bilgisayarın işletim sistemini kullanmak yerine çok sayıda bilgisayarın işletim sistem gücünün kullanılması demektir. Kullanıcı, verilerini uzaktaki sunuculara yolluyor ve ihtiyaç duyduğu işlem gücünü birçok bilgisayarın bir araya gelerek oluşturduğu işlem gücünden karşılıyor. Böylelikle kendi işletim sisteminin çokta önemi olmamış oluyor.

Utility Computing

Bulut hesaplama hizmeti sunan şirketler, depolama alanlarının kiralanmasını sağlıyor ve ihtiyacınız olan işlem kapasitesi ve disk alanı başına ödeme alıyor. Böylelikle sanal ticaret gerçekleşmiş oluyor. İlerleyen zamanla birlikte bu hizmetin daha da pahalı olacağı kaçınılmaz olacaktır.

Bulut hesaplama imkânı sunan hizmetler:

  1. Microsoft Azure
  2. Sun Open Cloud
  3. Google App Engine

Özellikleri göz önünde bulundurulduğunda kullanım kolaylığı, güvenlik, maliyet ve sürdürülebilirlik gibi birçok getirisi vardır. İnsanların bu sisteme alışması her ne kadar zaman alacak olsa da bilgiye bu kadar kolay erişilebilir olması, bulut hesaplama sisteminin kullanılabilir olmasını sağlayacaktır.