Bitcoin Değeri Neye Göre Değişir?

Bitcoin Piyasası

Kripto para birimi kategorisinde yer alan bitcoin şifreli bir sistemdir. Açık kaynaklı kod olarak yayınlanan bitcoin dijital para birimi, günlük olarak yapılacak alışverişlerde ve çevrimiçi ortamlarda harcanabilecek bir özelliğe sahiptir. Diğer para birimlerinden ayrılan önemli bir özelliği vardır. Bu da diğer para birimlerinin olduğu gibi herhangi bir hükümete bağlı olmamasıdır. Buna bağı olarak da hükümetlerin değil, kendi ağının kontörlünde üretilmektedir.

Bitcoin piyasasına ilgi gösterenlerin öğrenmek istedikleri arasında bitcoin değeri de yer almaktadır. Bu değere göre alım – satım işlemlerini yani bitcoin madenciliğini yapmayı planlamaktadırlar. Bitcoin madenciliği aslında kolay gibi görünen ancak büyük dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle bu piyasaya adım atmadan önce her şeyin en ince ayrıntısına kadar öğrenilmesi önemlidir.

Bitcoin Değeri Nasıl Belirlenir?

Bitcoin herhangi bir hükümete bağlı olmadığı için değerini de bir hükümet ya da Merkez Bankası belirlemez. Bitcoin tamamen özgür bir para birimidir. Bu nedenle bitcoin değerini de siz yatırımların gösterdiği talep ve arzlar belirlemektedir.

Genelde yükseliş gösteren bitcoin fiyatı, yatırımcılarına da kazanç sağlamaktadır. Ancak bazı dönemlerde fiyatlarında yaşanan düşüş nedeni ile durgunluk dönemine de girmektedir. 2017 yılında rekor bir seviyede artış gösteren bitcoin değeri, 2017 yılının ikinci çeyreğinde normal değerini ikiye katlamıştır. 1200 Dolardan 2500 Dolara yükselen bitcoin, şuan bile en değerli para birimidir.

12 Ocak 2018 itibari ile TL bazında 51.493,49 TL olan bitcoin, Amerikan Doları bazında 13.702,00 $ seviyesinde işlem görmektedir. Bitcoin’in 2018 yılında da değerinin yüksek olacağı öngörülmektedir ancak bazı dönemlerde değerinde düşüşlerin de yaşanabileceği konusunda uyarı yapılmaktadır. Bitcoin sisteminden zarar etmemek için bitcoin değerinin, fiyatlardaki artış ve azalışların sürekli bir şekilde tekrar edilmesi ve ona göre alım – satım yapılması gerekir.