Bitcoin Alıp Satmak Çok Kolay

Bitcoin Alım-Satım İşlemleri

Bitcoin al sat işlemlerine başlamadan önce mutlaka bitcoin ile ilgili bilgilerin tam olarak öğrenilmesi gerekir. Sistem kolay olsa da, ince ayrıntıların bilinmesi gerekir. Çünkü bitcoin madenciliğinde daima bir risk söz konusudur. Peki, nedir bu bitcoin madenciliği?

Bitcoin şifreli ve dijital para birimi 2009 yılında ekonomimize girmiştir. Avustralyalı bir kişi tarafından piyasaya sürülen bitcoin, o zamanlarda pek önem görmemesinden dolayı alım – satım işlemlerinin öğrenilmesi de önemsizdi. Ancak son dönemlerde artan bitcoin yatırımcılığı, bitcoin al sat işlemlerine olan ilginin de artmasını sağlamıştır.

Bitcoin bir madencilik işidir. Bir diğer adı da mining yapmaktır. Bu sisteme göre bitcoin üretmek için çok kapsamlı bilgisayarlara sahip olmak gerekmektedir. Ancak ev ortamında da bu pek mümkün olmayacağı için bitcoin madenciliği bir borsaya üye olunarak yapılmalıdır.

Bitcoin mining için hem yurtiçinde hem de yurtdışında açılan birçok borsa vardır. Yurtiçinde açılan borsaların sayısı 4’tür ve bitcoin madenciliğine daha yeni başlayanlara bitcoin al sat işlemlerini bu 4 borsadan birinde yapması önerilmektedir. İncelenmesi ve takip edilmesi daha kolay olan bu sitelere üye olarak işlemler yürütülebilir.

Yurtdışı merkezli borsaların olanakları tabi ki çok daha fazladır. Ancak sayısı çok fazla olduğu için seçimi ve takibi zordur. Ancak yurtdışı borsaları o kadar geliştirilmiştir ki, kredi kartı ile bile bitcoin alım işlemlerine olanak tanımaktadır.

Bitcoin sistemini bir yatırım aracı olarak gören çok fazla kişi vardır. Bu nedenle de temel amaç kar elde etmektir. Bunun için sistemin düzenli takip edilmesi ve alım – satım adımlarının en doğru şekilde atılması gerekmektedir.

Bitcoin Alım – Satım İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bitcoini aldıktan hemen sonra satmak genelde zarar ettirmektedir. Diğer tüm para piyasalarında olduğu gibi, bitcoin alım ve satım işlemleri arasında da fark vardır. Bu farka spread denilir. Bu nedenle bitcoin alımı yaptıktan sonra bir süre beklenmeli ve alınan fiyatın üzerinde bir satış fiyatı olduğu zaman satış yapılmalıdır.

Bitcoin sisteminde al sat yaparak kazanç elde etmek mümkündür ancak finansal bir tecrübe gerektirmektedir. Al sat işlemleri risklidir. Bu nedenle çok dikkat edilmesi ve bilgi sahibi olunmadan yapılmaması gerekir.