Ayrışan Toplum

Programlı bir şekilde kindarlaşan bir toplumun parçası haline geliyoruz. Siyah olan beyaza düşman, beyaz olan siyaha düşman. Oysa ki bu iki rengin ortak noktası da mevcuttur. Siyasi otoriteler toplumun bu kesimleri arasına keskin bir şerit çektikleri için artık bu uyum da ortadan kalkmak üzeredir.

Eskiden her kesimin birbirine saygısı vardı. Bir şekilde dengeler kendini yürütürdü.  Bugün baktığınızda herkes birbirine küfüre varan bir konuşma sinsilesi ile saldırmakta. Kimse sakin de davranamıyor artık. Bütün Türkiye artık televizyonlara mahkum ve orada bile kavga var. Sabah kalkıyorsunuz sabah haberlerinde güne şiddet ile başlıyorsunuz, gündüz yine erken kuşaklarda kim kimi nasıl öldürmüş bunun tahlili yapılan programlara rastlıyorsunuz, öğleden sonra programlarında dedikodu programları hakim, akşam haberleri yine şiddet. Sırf fiziksel değil, fikri olarak da şiddet var. Tartışma programları ciddi ciddi tartışmalara sahip oluyor. Hani bıraksanız konuklar birbirlerini dövecekler. Spor programlarımız da ondan aşağı kalır değil.

ayrisan-toplum Bu arada televizyonlarımızda birkaç insan var sağolsunlar anlamadıkları iş yok. Toplum mühendisliği yapan bu kişiler siyaset, sanat, spor gibi toplumu avucuna alan alanlarda hep insanları kutuplaştıran söylemler yapmaktalar. Hani bir söz vardır ya, çok şeyden anlayan aslında hiçbir şeyden anlamaz diye. Doğru olduğu kadar şu aralar insanlarımız bunları ciddiye aldığı için de bir o kadar acıdır.

Peki, bu kadar kargaşa, gürültü, patırtı neden oluyor?

Sebebi kimsenin araştırmıyor olmayışı. Ne için kavga ettiğini bilse bu kadar saldırgan olmaz. Kendini ifade etme yoluna gider. Ama insan bir şey bilmediği konuda bunu denemez, direkt ses yükseltmeye yönelir. Sesini yükseltirken de ona ezberletilenleri söyler. Kimse yüksek sesle nara atarken çok da mantıklı cümleler kuramaz. İşte tüm neden bu, yönetilen insanlarımızın bu kadar birbirine düşman oluşunun sebebi bu. Neden düşman olduklarını bilmemek….

Bugün iki kişi gördüm. Aslında arkadaşlar fakat biri muhafazakar kesimden biri de sol kesimden. Konuşmalarına şahit oldum. İkisi de birbirini vatan haini ilan etmişler tartışıyorlar. Bakışlarında büyük bir kin, nefret ve çekememezlik akıyor. Neden peki? Bundan çok değil 10-15 yıl önce böyle değildir. Sorunlar bu milletin hepsinindi. Herkes ay yıldızın altında başka düşmanlara baş kaldırırdı. Bugün durum bambaşka. Dışarı tutulan silahların namluları birbirlerine çevrilmiş durumda. Bunun sorumlusu tabi ki siyasilerdir. İktidarı da muhalefeti de bundan suçludur.

Çözümü ise bu milletin içindedir. Damarındaki asil kandadır. Kan bağlarındadır. Hiçe saydıkları şehit atalarının vasiyetindedir. Çok yakın olmamakla beraber yine de büyük umutlarımız var ve hayata geçeceğinden kesinlikle eminiz. Ama her işin başı yine yeni yeniden belirttiğim gibi bilinçli bir toplum.

Ayrışan Toplum” hakkında 1 yorum

  1. bence bunlar büyük güçlerin bazı toplumlar üzerinde oyunları olup bir ülke de iç savaş ortalık karıştırmaya yönelik bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bugün ülkemizde sunni alevi, Türk Kürt ayrımını oluşturan beyinlerimize bu algıyı sokanlar bizim bir numaralı düşmanlarımız. Ben eskiden Türk, kürt ayrımı nedir bilmezdim 2000 öncesinde alevi sünni ayrımı nedir bilmezdim gözümüzde sanki bir birimizin düşmanıymışız gibi bizi bir birimize kırdırma çabasındalar. Ama Türk halkı o kadar sağlam ki görüyoruz ki kimse bizi sinsi oyunlarıyla yenemeyecek 15 Temmuz gecesi nasıl bir kalkışmaya engel olunduysa her bir tarih de bir tarih yazarız ilelebet. Amerika da beyaz siyah kavgası var bunun en basit örneği

Yorumlar kapalı.